school logo new

Την  Τετάρτη  20 Μαρτίου του 2024, ημέρα της εαρινής ισημερίας για το βόρειο ημισφαίριο που σημάνει και επίσημα την έναρξη της Άνοιξης, οι μαθητές των τμημάτων β1, β2  της Β' τάξης Γυμνασίου και  της Β’ τάξης του  Λυκείου  μας  συμμετείχαν σε δράση ύστερα από έκκληση της ΠΑΝΕΚΦΕ με θέμα «Το πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γης - 2024».

Η δράση έλαβε χώρα στον προαύλιο χώρο του σχολείου με τη διοργάνωση και  επίβλεψη των καθηγητών Φυσικής του σχολείου μας Μαρίνας Τσουκιά, Αθανάσιου Καραθάνου και Γριμάνη Νίκου. Το πείραμα στέφθηκε με επιτυχία και τα αποτελέσματα  κοινοποιήθηκαν στην ιστοσελίδα της  ΠΑΝΕΚΦΕ, που υποστήριξε τη συγκεκριμένη δράση. Επίσημη ιστοσελίδα της δράσης.

erato2024